Z dwugodzinnym koncertem poezji śpiewanej wystąpili 10 grudnia Słuchacze Studia Piosenki w Dąbrowie, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji. Recital odbył się w Sali wiejskiej w Ciepielowicach. Na koncert zatytułowany „Na strunach wiatru" złożyły się kompozycje gwiazd polskiej estrady. Każdy z występów przeplatany był anegdotami przygotowanymi przez poetę i barda „Piwnicy Pod Baranami" Szymona Zychowicza, który wcielił się w rolę konferansjera. Z wdziękiem i kulturą sceniczną przybliżył licznie zgromadzonej widowni ducha kabaretów bohemy krakowskiej. Doborem repertuaru oraz przygotowaniem wykonawców zajęła się instruktor dąbrowskiego Studia Piosenki Justyna Mihułka. Koncert podzielony został na dwie części: w pierwszej wykonawcy śpiewali do nagranych podkładów muzycznych, natomiast w drugiej - wokalistom towarzyszył zespół muzyczny, w znaczący sposób podnosząc jakość występu. Każdy wykonawca nagradzany był gorącymi oklaskami, a cały koncert zakończył się owacjami na stojąco. Nadmienić warto, że Szymon Zychowicz oprócz konferansjerki – zdecydował się wykonać na zakończenie imprezy dwie piosenki ze swojej płyty „Po prostu", która bije rekordy sprzedaży w sklepach muzycznych.

Koncert w Ciepielowicach pomyślany został, jako spotkanie przy wspólnej kawie i cieście. Oprawą, wypiekami domowej roboty oraz artystycznym przygotowaniem Sali zajęli się: Jarosława Letka, Anna Borowicz, Agata Kubicka, Karolina Kornatowska, Janusz Tekiela, Justyna Mihułka, Dominika Płaszczymąka, Wiktoria Dudek i Magdalena Palacz. Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji koncertu! W imieniu Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji składamy także podziękowania dla Karola Widachy i Kazimierza Szeremety, którzy zajęli się kwestiami technicznymi koncertu.

Niebanalne słowa i piękna polszczyzna, wiersz lub tekst poetycki wysokiej próby, z muzyką podkreślającą jego wagę i wzmacniającą przekaz – poezja śpiewana. Gatunek muzyki, który w naszej gminie przeżywa swoisty renesans. Bez wątpienia wpływ na to mają doroczne konkursy poetyckie w Żelaznej, piosenkarskie w Szkole w Dąbrowie oraz odbywające się od 2009 roku Spotkania z Poezją Śpiewaną „Zamczysko". Wszystkie te inicjatywy wpływają na wzrost wrażliwości na piękno słowa wśród naszych mieszkańców.

gokir

W gminnej „Galerii na schodach" 6 grudnia otwarta została nowa wystawa fotograficzna. Po raz czwarty uczestnicy warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Jolantę Widuch w świetlicy w Karczowie, pokazali swoje prace na wspólnej wystawie. Tym razem tematem przewodnim były „barwy jesieni", gdyż tegoroczna jesień była wyjątkowa pod względem barw. Autorzy zdjęć uwiecznili jej piękno w swoich pracach, które można będzie przez najbliższe miesiące oglądać na wystawie w Urzędzie Gminy.

W wernisażu 6 grudnia uczestniczył Przewodniczący Rady Gminy Piotr Wieczorek, który pogratulował autorom prac artystycznego wyczucia i umiejętności dostrzegania piękna w otaczającym nas świecie. Wystawę „W barwach jesieni" przygotował Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie.

gokir

Dogrywka musiała zdecydować o wyłonieniu zwycięzcy w III Turnieju Darta o Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. Zawody odbyły się 18 listopada w świetlicy wiejskiej w Naroku. Wzorem lat ubiegłych zwycięzcami zostali zawodnicy, którzy w dziesięciu kolejkach rzutów uzyskali najwyższą sumę punktów. Organizatorzy przygotowali dla uczestników dwie kategorie wiekowe: do lat 18 oraz kategorię open. Łącznie w turnieju wzięło udział 26 osób, które musiały wykazać się bardzo dobrą celnością i precyzją podczas 10-rundowej zabawy.

Najwyższy wynik w turnieju, a tym samym Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji zdobył Mateusz Kobszyk, uzyskując 441 punktów. Kolejne miejsca w grupie dorosłych zajęli: Łukasz Kijak (426 pkt.), Marek Wocka (385pkt.).

W młodszej kategorii wiekowej miejsca na podium zajęli: Dawid Ułan (364 pkt.), Michał Horodycki (341 pkt.), Rafał Świerc (338 pkt.).

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary oraz upominki.

Składamy serdeczne podziękowania dla sołtys Naroka pani Marzeny Odziomek za pomoc w organizacji Turnieju.

11 listopada 2011 w Ciepielowicach odbyły się obchody 93 rocznicy odzyskania niepodległości połączone z IV Biegiem Niepodległości. W części oficjalnej – po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, okolicznościowe przemówienia wygłosili Przewodniczący Rady Gminy Dąbrowa Piotr Wieczorek i Wójt Gminy Dąbrowa Marek Leja. Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem uczestnicy obchodów wysłuchali programu artystycznego, przygotowanego przez dąbrowski Zespół Gospel i słuchaczy Studia Piosenki z Dąbrowy.

Podświetlony Zamek w Dąbrowie, ciepłe i pogodne wieczory, a przede wszystkim niezwykła atmosfera święta poezji – tak można w kilku słowach opowiedzieć to, co się działo podczas 3 Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną „Zamczysko".

9 i 10 września na scenie plenerowej obok Zamku w Dąbrowie wystąpiły gwiazdy piosenki mądrej, dla których „słowo" znaczy coś więcej, niż tylko sposób przekazywania informacji. Zaproszenie do udziału w Zamczysku przyjęli w tym roku: Krystyna Prońko, Robert Kasprzycki, Elżbieta Adamiak, Szymon Zychowicz, Dom o Zielonych Progach i Basia Beuth. Ich koncerty przyciągnęły do zamkowego Parku setki słuchaczy. Wysoka frekwencja podczas obu dni koncertowych dowodzi, że piosenka poetycka, jest ważna dla wielu z nas. „Festiwal cudowny z jednego powodu - ponieważ był niesamowity przekrój artystów. Niech to trwa przez 20 lat. Piękny park, piękny zamek, no i te polskie słowa, polski język cudowny, o którym warto pamiętać. Czegóż chcieć więcej?! – przekonywał Szymon Zychowicz w wywiadzie radiowym.

Wielobój został przygotowany z myślą o najmłodszych mieszkańcach gminy Dąbrowa. Dzieci i młodzież maja okazję zmierzyć w nietypowych dyscyplinach. Poszczególne konkurencje nie wymagają jedynie siły fizycznej. Liczy się również precyzja i spryt. Podczas "Wieloboju Sprawnościowego", można spróbować swoich sił na przykład w: rzucie gumowcem na odległość, czy też w piciu jogurtu przez słomkę na czas.

Leśnym duktem

16 lipca br. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie, przygotował dla amatorów turystyki pieszej, "III Rajd Pieszy Szlakiem Dąbrowskim". Trasa obejmowała swym zasięgiem Leśnictwo Dąbrowa. Uczestnicy, na czele z przewodnikiem Tadeuszem Kotem, pokonali pieszo trasę: Dąbrowa - Siedliska.

Na osoby, które zdecydowały się wziąć udział w rajdzie, czekała w sobotni poranek piękna, i słoneczna pogoda. Tuż po godzinie 9.00, ponad dwudziestoosobowa grupa wyruszyła w kierunku Siedlisk.

Przewodnik zapoznał uczestników rajdu z poszczególnymi gatunkami drzew, które rosną na terenie Borów Niemodlińskich. Leśnik udzielił istotnych informacji dotyczących topografii w lesie. Pan Kot wyjaśnił znaczenie charakterystycznych słupków, które dzielą las na oddziały.

Znajdując się w lesie, nie można było przejść obojętnie obok ewidentnych śladów życia zwierząt. Liczne tropy i ślady dobitnie świadczą, iż leśna przestrzeń jest zamieszkała.

Po przebyciu ponad 7 km grupa dotarła do mety, którą była "Knieja" w Siedliskach. Tam uczestnicy rajdu, przy ognisku, oficjalnie zakończyli swe zmagania, w ramach "III Rajdu Pieszego Szlakiem Dąbrowskim".

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Tadeuszowi Kotowi z Koła Łowieckiego nr 1 - Niemodlin, za przeprowadzenie uczestników rajdu leśnymi ścieżkami oraz ciekawe opowieści o tętniącym w lesie życiu.

Rajd pieszy "Szlakiem Dąbrowskim" to wydarzenie promujące walory przyrodnicze kompleksu leśnego "Bory Niemodlińskie", do którego należy znaczna część terenów gminy Dąbrowa. Uczestnicy, pod okiem przewodnika, wędrują leśnymi ścieżkami, poznając lokalne zasoby fauny i flory oraz tajemnice otaczającej ich przyrody.

Impreza ta, stanowi stały element w lipcowej ofercie programowej GOKiR-u.

Setki osób bawiły się podczas dorocznego Festynu Dębowego w Dąbrowie. Tegoroczny festyn miał rockowy rys. Gwiazdami były zespoły: Róże Europy oraz Vintage – dwie niezwykle energetyczne formacje muzyczne. Koncert Róż Europy zgromadził blisko pół tysiąca osób, w tym wielu widzów spoza naszej gminy, którzy podkreślali, że mimo iż w sąsiednich miejscowościach są w tym samym okresie organizowane dni miast i gmin, to właśnie w Dąbrowie oferta była najciekawsza. Róże zagrały największe swoje przeboje, przeplatane najnowszymi kompozycjami. Odśpiewany przez publiczność "Jedwab" dopełnił obrazu tego koncertu.

W sobotnie popołudnie 26.03. w świetlicy wiejskiej w Ciepielowicach Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji zaprezentował program rozrywkowo taneczny dla mieszkańców naszej gminy. W programie "Kabaret i taniec czyli wiosenny przekładaniec" wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Tańca Nowoczesnego ASTER oraz Kabaret Cool-Och z Dobrzenia Wielkiego. Tancerze z Astera na co dzień ćwiczą w salach w Chróścinie, Żelaznej, Prądach i Ciepielowicach. Ich instruktorami są Damian i Ewelina Gorazdowscy. Efekty całorocznej pracy mogliśmy podziwiać na parkiecie. Damian Gorazdowski apelował przy tym do Rodziców o dyscyplinowanie swoich pociech i dbałość o frekwencję na zajęciach. Dzięki temu stale podnoszone kwalifikacje i umiejętności taneczne, będą mogły być prezentowane na przeglądach i konkursach wojewódzkich i krajowych.

Dobrzeński kabaret przyjechał do Ciepielowic z wodewilem "Wino, kobiety i śpiew". Ta amatorska grupa kabaretowa przedstawiła montaż śpiewno-poetycki z wieloma elementami satyry. Kabareciarzom udało się wciągnąć do wspólnej zabawy zarówno dzieci, jak też publiczność nieco starszą. Ponad godzinny program artystyczny oraz pokazy taneczne zostały nagrodzone gorącymi brawami.

W ten sposób, w lekkim i zabawowym nastroju, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie przywitał wiosnę!

Jury konkursu Zimowe Impresje na spotkaniu 20 stycznia postanowiło wyróżnić 10 prac z nadesłanych na konkurs. Łącznie na konkurs zgłoszono ponad 30 zdjęć. Część z nich nie spełniło wymogów zawartych w Regulaminie Konkursu i te nie były brane pod uwagę przy ocenie. Najczęstszym błędem eliminującym prace był niewłaściwy format nadesłanych prac, lub też przysłana na konkurs jedynie wersja elektroniczna. Biorąc pod uwagę zaangażowanie autorów, ich wizję artystyczną zawarta w fotografii Jury w składzie Jolanta Widuch, Zbigniew Janowski, Bożena Kącka, postanowiło przyznać następujące nagrody.

Kategoria szkół podstawowych i gimnazjalnych

  • 1.Zosia Gnat (15 lat), Chróścina
  • 2. Anna Cebulla (14 lat), Dąbrowa
  • 3.Gabriela Supron (11 lat), Karczów

Wyróżnienie

  • Anna Cebulla (14 lat), Dąbrowa
  • Daria Zmarzlik (14 lat), Chróścina

Kategoria Dorośli

  • 1.Daria Piotrów (32 lata), Lipowa
  • 2.Janusz Wiącek (49 lat), Karczów
  • 3. Małgorzata Durkalec-Żytyńska (17lat), Prądy

Wyróżnienie

  • Jadwiga Więcek (51 lat), Karczów
  • Benon Sikora (48 lat), Narok

Nagrodzone i wyróżnione prace zostały umieszczone w "Galerii na Schodach", ponadto kilka zdjęć stanowić będzie ozdobę gabinetów Wójta, Zastępcy Wójta, Sekretarza Gminy oraz biura Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji.

Zachęcam do korzystania z zajęć koła fotograficznego prowadzonego przez GOKiR oraz do udziału w kolejnych konkursach.