Podświetlony Zamek w Dąbrowie, ciepłe i pogodne wieczory, a przede wszystkim niezwykła atmosfera święta poezji – tak można w kilku słowach opowiedzieć to, co się działo podczas 3 Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną „Zamczysko".

9 i 10 września na scenie plenerowej obok Zamku w Dąbrowie wystąpiły gwiazdy piosenki mądrej, dla których „słowo" znaczy coś więcej, niż tylko sposób przekazywania informacji. Zaproszenie do udziału w Zamczysku przyjęli w tym roku: Krystyna Prońko, Robert Kasprzycki, Elżbieta Adamiak, Szymon Zychowicz, Dom o Zielonych Progach i Basia Beuth. Ich koncerty przyciągnęły do zamkowego Parku setki słuchaczy. Wysoka frekwencja podczas obu dni koncertowych dowodzi, że piosenka poetycka, jest ważna dla wielu z nas. „Festiwal cudowny z jednego powodu - ponieważ był niesamowity przekrój artystów. Niech to trwa przez 20 lat. Piękny park, piękny zamek, no i te polskie słowa, polski język cudowny, o którym warto pamiętać. Czegóż chcieć więcej?! – przekonywał Szymon Zychowicz w wywiadzie radiowym.

Szymon Zychowicz wystąpił z recitalem w pierwszym dniu Zamczyska. Wraz z Justyną Mihułką poprowadził także warsztaty muzyczne. Ich uczestnicy zaśpiewali w sobotnim koncercie. Szymon Zychowicz debiutował w Teatrze Propozycji DIALOG w Koszalinie. Od 1994 roku (przez osiem kolejnych lat) był artystą krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami. Koncert w klimacie krakowskich kabaretów przypadł do gustu publiczności, która gromkimi brawami nagradzała nie tylko piosenki z najnowszej płyty Artysty zatytułowanej „Po prostu", ale również anegdoty, którymi okrasił swój występ. Jednym z utworów, który mogliśmy usłyszeć, jest „Zielony wiersz", który od kilku tygodni na Liście Przebojów Trójki, utwierdzając w przekonaniu, że dobra Sztuka broni się sama.

III Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną rozpoczął koncert Basi Beuth. Artystka od początku związana jest z dąbrowska imprezą. Charyzmatycznym, mocnym głosem i niezwykłymi tekstami przykuwa uwagę publiczności. Z każdym rokiem jej twórczość zyskuje coraz więcej zwolenników. Ciepłe przyjęcie słuchaczy i wspólne śpiewanie piosenek Basi Beuth na pewno poszerzają grono wielbicieli jej twórczości. Nagrody zdobywane na licznych przeglądach poetyckich w kraju potwierdzają tę tezę.

Gwiazdą pierwszego dnia „Zamczyska" była „polska królowa ballady" Elżbieta Adamiak. Artystka zadebiutowała na polskiej scenie ponad 30 lat temu. Jej ciepły głos oczarował tysiące zwolenników poezji śpiewanej w naszym kraju. Swoim recitalem zaczarowała także publiczność w Dąbrowie. Na jej występ przyjechali fani z wielu zakątków Polski. Gościliśmy melomanów z Zielonej Góry, Szklarskiej Poręby, Częstochowy, Wrocławia, Katowic, Łodzi... Niektórzy pokonali ponad 300 kilometrów, aby w piątkowy wieczór wysłuchać recitalu Elżbiety Adamiak podczas Zamczyska!

Atrakcją tegorocznego Zamczyska była także możliwość zwiedzenia niedostępnego na co dzień Zamku. Rektor Uniwersytetu Opolskiego, który jest właścicielem dąbrowskiego Zamku, wyraziła zgodę na wstęp zwiedzających na zamkowy dziedziniec. Najciekawsze elementy architektury zostały podświetlone, dzięki czemu Zamek zyskał zupełnie nową szatę. W rolę przewodników po Zamku i jego historii wcielili się członkowie Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury Gminy Dąbrowa „Dąbrowskie Skarby". Za symboliczną cegiełkę prezentowali historię dąbrowskiego zabytku oraz wskazywali najwartościowsze elementy architektoniczne. Dodatkową atrakcją była wystawa prac studentów Instytutu Sztuki Uniwersytetu. W ciągu dwóch dni Zamek w Dąbrowie zobaczyło kilkaset osób! Poprzez takie inicjatywy jak Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną „Zamczysko", można przypomnieć o znaczeniu tak miejscowości, jak też samego Zamku dla dziedzictwa kulturowego Regionu.

Drugi dzień ZAMCZYSKA rozpoczął zespół Dom o Zielonych Progach. Istniejąca od 10 lat grupa, od kilku lat wyznacza pewien wyrazisty styl w projekcie „W górach jest wszystko co kocham..." Posiada tysiące wiernych słuchaczy w całym kraju, na swoim koncie ma trzy autorskie płyty. Na dziesięciolecie, które zespół obchodzi w tym roku grupa wydała nową płytę „Tatika". Piosenki Domu o Zielonych Progach należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach.

Po koncercie Domu o Zielonych Progach na scenie zaprezentowali się uczestnicy Warsztatów Wokalnych, którzy od piątku przygotowywali się pod okiem Szymona Zychowicza i Justyny Mihułki do publicznego występu. Owacyjne przyjęcie przez mieszkańców Dąbrowy ich wysiłków, na pewno wpłynie pozytywnie na ich rozwój muzyczny. Swoje pięć minut na scenie Zamczyska miało również Studio Piosenki z Dąbrowy. Także ten występ został przyjęty gromkimi brawami.

Po części amatorskiej ponownie na scenie pojawili się profesjonaliści. Piosenki z najnowszego albumu, ale także swoje największe przeboje, zaprezentował Robert Kasprzycki. To Jeden z najbardziej znanych reprezentantów polskiej piosenki autorskiej. Jużna debiutanckiej płycie "Niebo do wynajęcia" dowiódł, że potrafi swą twórczością zainteresować także odbiorców nie będących fanami tego gatunku.

Zadebiutował na 28 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona. Piosenką "Niebo do wynajęcia", dotarł do grona słuchaczy, nie związanych do tej pory z piosenką "nieobojętną", cały zaś album "Niebo do wynajęcia" zawierał wiele innych piosenek, z których cześć trafiła do śpiewników, część zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej.

W 2006 r. ukazał się drugi album Kasprzyckiego "Światopodgląd". Koncert w Dąbrowie był okazją do wysłuchania materiału przekrojowego, z autorskich płyt oraz piosenek premierowych, będących zapowiedzią nowego albumu.

Największą gwiazdą tegorocznego Zamczyska była Krystyna Prońko. W jazzowych aranżacjach zaprezentowała największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej. Piosenkarka na krajowej scenie muzycznej występuje od początku lat 70-tych. Jej przeboje „Jesteś lekiem na całe zło", „Małe tęsknoty", „Kolęda nocka" śpiewała cała Polska. Podobnie było w Dąbrowie. Niemal pięciuset widzów wspólnie z artystką śpiewało najbardziej znane jej kompozycje.

W tym roku nowością było „nocne granie i śpiewanie". Zarówno w piątek, jak i w sobotę do późnych godzin nocnych rozbrzmiewały utwory poetyckie, grane i śpiewane przez miłośników takiego repertuaru.

W imieniu Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie za okazaną pomoc i wsparcie serdeczne podziękowania składamy Wójtowi Gminy Dąbrowa, Dyrekcji Zespołu Szkół w Dąbrowie, strażakom z OSP Dąbrowa, Uniwersytetowi Opolskiemu i Stowarzyszeniu „Dąbrowskie Skarby". Patronem honorowym ZAMCZYSKA był Marszałek Województwa Opolskiego.

Sponsorami III Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną „ZAMCZYSKO" byli: Gmina Dąbrowa, PGNiG SA Gazownia Opolska, Portal internetowy www.quizuj.pl, Herbaciarnia JASMINUM, Brukarstwo GRUNBAU KALUZA. DZIĘKUJEMY!!!

Impreza była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013

GOKiR

Piszą o nas: http://mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,101942,6.html