Jesienno-zimowe warunki towarzyszyły uczestnikom wycieczki w Góry Izerskie. 49 osób miało do pokonania trasę z Polany Jakuszyckiej do Chatki Górzystów i z powrotem. Pogoda w górach zmieniała się z godziny na godzinę: od złotej jesieni i zamglonych szczytów, poprzez rozpogodzenia, aż po śnieżycę, która pożegnała nas na trasie. Poruszaliśmy się drogami, którymi w sezonie zimowym ścigają się narciarze biegowi. To trasa dorocznego Biegu Piastów a także Pucharu Świata w Biegach Narciarskich. Hala Izerska jest jednym z najzimniejszych, jeśli nie najzimniejszym miejscem w kraju. W najmroźniejsze zimowe noce i poranki temperatura może przekraczać minus 30 stopni. Bardzo głębokim spadkom temperatury sprzyja ukształtowanie terenu, ponieważ Hala Izerska jest otoczona ze wszystkich stron przez góry. Niegdyś znajdowała się tam wioska Gross-Iser, ale w latach 50-tych ubiegłego wieku z powodu przymusowych wysiedleń przestała istnieć.

To miejsce jest szczególne także pod względem astronomicznym. To jeden z najmniej zanieczyszczonych światłem regionów w Polsce. W porównaniu do nieba w miastach nocami jest tu 40 razy ciemniej. To oczywiście sprzyja obserwacjom gwiazd. Najwięcej gwiazd można dostrzec oczywiście w najdłuższą noc w roku, czyli z 21 na 22 grudnia.
Widoki torfowisk na Hali Izerskiej i radość z przejścia drogą równą odległościom w Układzie Słonecznym - zrekompensowały wysiłek włożony w pokonanie trasy. Torfowiska w Górach Izerskich i Karkonoszach nie są one rzadkością, jednak te w Dolinie Górnej Izery należą do najpiękniejszych i zarazem najcenniejszych. Szereg występujących tu roślin bagiennych będących reliktami okresu zlodowacenia, najniższe w Sudetach stanowisko kosodrzewiny oraz wiele endemitów postanowiono ochronić w utworzonym w 1969 r. rezerwacie ścisłym "Torfowisko Izerskie". Na jego miejscu, w 2000 r. powiększając obszar chroniony utworzono nowy rezerwat ścisły "Torfowiska Doliny Izery". Wraz z rezerwatami po stronie czeskiej stanowią wielki kompleks przyrodniczy o naturalnym charakterze - najcenniejszy w całych Górach Izerskich.