Na strunach wiatru - koncert poezji śpiewanej

Z dwugodzinnym koncertem poezji śpiewanej wystąpili 10 grudnia Słuchacze Studia Piosenki w Dąbrowie, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji. Recital odbył się w Sali wiejskiej w Ciepielowicach. Na koncert zatytułowany „Na strunach wiatru" złożyły się kompozycje gwiazd polskiej estrady. Każdy z występów przeplatany był anegdotami przygotowanymi przez poetę i barda „Piwnicy Pod Baranami" Szymona Zychowicza, który wcielił się w rolę konferansjera. Z wdziękiem i kulturą sceniczną przybliżył licznie zgromadzonej widowni ducha kabaretów bohemy krakowskiej. Doborem repertuaru oraz przygotowaniem wykonawców zajęła się instruktor dąbrowskiego Studia Piosenki Justyna Mihułka. Koncert podzielony został na dwie części: w pierwszej wykonawcy śpiewali do nagranych podkładów muzycznych, natomiast w drugiej - wokalistom towarzyszył zespół muzyczny, w znaczący sposób podnosząc jakość występu. Każdy wykonawca nagradzany był gorącymi oklaskami, a cały koncert zakończył się owacjami na stojąco. Nadmienić warto, że Szymon Zychowicz oprócz konferansjerki – zdecydował się wykonać na zakończenie imprezy dwie piosenki ze swojej płyty „Po prostu", która bije rekordy sprzedaży w sklepach muzycznych.

Koncert w Ciepielowicach pomyślany został, jako spotkanie przy wspólnej kawie i cieście. Oprawą, wypiekami domowej roboty oraz artystycznym przygotowaniem Sali zajęli się: Jarosława Letka, Anna Borowicz, Agata Kubicka, Karolina Kornatowska, Janusz Tekiela, Justyna Mihułka, Dominika Płaszczymąka, Wiktoria Dudek i Magdalena Palacz. Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji koncertu! W imieniu Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji składamy także podziękowania dla Karola Widachy i Kazimierza Szeremety, którzy zajęli się kwestiami technicznymi koncertu.

Niebanalne słowa i piękna polszczyzna, wiersz lub tekst poetycki wysokiej próby, z muzyką podkreślającą jego wagę i wzmacniającą przekaz – poezja śpiewana. Gatunek muzyki, który w naszej gminie przeżywa swoisty renesans. Bez wątpienia wpływ na to mają doroczne konkursy poetyckie w Żelaznej, piosenkarskie w Szkole w Dąbrowie oraz odbywające się od 2009 roku Spotkania z Poezją Śpiewaną „Zamczysko". Wszystkie te inicjatywy wpływają na wzrost wrażliwości na piękno słowa wśród naszych mieszkańców.

gokir

W barwach jesieni

W gminnej „Galerii na schodach" 6 grudnia otwarta została nowa wystawa fotograficzna. Po raz czwarty uczestnicy warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Jolantę Widuch w świetlicy w Karczowie, pokazali swoje prace na wspólnej wystawie. Tym razem tematem przewodnim były „barwy jesieni", gdyż tegoroczna jesień była wyjątkowa pod względem barw. Autorzy zdjęć uwiecznili jej piękno w swoich pracach, które można będzie przez najbliższe miesiące oglądać na wystawie w Urzędzie Gminy.

W wernisażu 6 grudnia uczestniczył Przewodniczący Rady Gminy Piotr Wieczorek, który pogratulował autorom prac artystycznego wyczucia i umiejętności dostrzegania piękna w otaczającym nas świecie. Wystawę „W barwach jesieni" przygotował Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie.

gokir

III Turniej Darta o puchar Dyrektora GOKiR

Dogrywka musiała zdecydować o wyłonieniu zwycięzcy w III Turnieju Darta o Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie. Zawody odbyły się 18 listopada w świetlicy wiejskiej w Naroku. Wzorem lat ubiegłych zwycięzcami zostali zawodnicy, którzy w dziesięciu kolejkach rzutów uzyskali najwyższą sumę punktów. Organizatorzy przygotowali dla uczestników dwie kategorie wiekowe: do lat 18 oraz kategorię open. Łącznie w turnieju wzięło udział 26 osób, które musiały wykazać się bardzo dobrą celnością i precyzją podczas 10-rundowej zabawy.

Najwyższy wynik w turnieju, a tym samym Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji zdobył Mateusz Kobszyk, uzyskując 441 punktów. Kolejne miejsca w grupie dorosłych zajęli: Łukasz Kijak (426 pkt.), Marek Wocka (385pkt.).

W młodszej kategorii wiekowej miejsca na podium zajęli: Dawid Ułan (364 pkt.), Michał Horodycki (341 pkt.), Rafał Świerc (338 pkt.).

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary oraz upominki.

Składamy serdeczne podziękowania dla sołtys Naroka pani Marzeny Odziomek za pomoc w organizacji Turnieju.

IV BIEG NIEPODLEGŁOŚCI - 2011

11 listopada 2011 w Ciepielowicach odbyły się obchody 93 rocznicy odzyskania niepodległości połączone z IV Biegiem Niepodległości. W części oficjalnej – po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, okolicznościowe przemówienia wygłosili Przewodniczący Rady Gminy Dąbrowa Piotr Wieczorek i Wójt Gminy Dąbrowa Marek Leja. Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem uczestnicy obchodów wysłuchali programu artystycznego, przygotowanego przez dąbrowski Zespół Gospel i słuchaczy Studia Piosenki z Dąbrowy.

Czytaj więcej: IV BIEG NIEPODLEGŁOŚCI - 2011

III DĄBROWSKIE SPOTKANIA Z POEZJĄ ŚPIEWANĄ ZAMCZYSKO

Podświetlony Zamek w Dąbrowie, ciepłe i pogodne wieczory, a przede wszystkim niezwykła atmosfera święta poezji – tak można w kilku słowach opowiedzieć to, co się działo podczas 3 Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną „Zamczysko".

9 i 10 września na scenie plenerowej obok Zamku w Dąbrowie wystąpiły gwiazdy piosenki mądrej, dla których „słowo" znaczy coś więcej, niż tylko sposób przekazywania informacji. Zaproszenie do udziału w Zamczysku przyjęli w tym roku: Krystyna Prońko, Robert Kasprzycki, Elżbieta Adamiak, Szymon Zychowicz, Dom o Zielonych Progach i Basia Beuth. Ich koncerty przyciągnęły do zamkowego Parku setki słuchaczy. Wysoka frekwencja podczas obu dni koncertowych dowodzi, że piosenka poetycka, jest ważna dla wielu z nas. „Festiwal cudowny z jednego powodu - ponieważ był niesamowity przekrój artystów. Niech to trwa przez 20 lat. Piękny park, piękny zamek, no i te polskie słowa, polski język cudowny, o którym warto pamiętać. Czegóż chcieć więcej?! – przekonywał Szymon Zychowicz w wywiadzie radiowym.

Czytaj więcej: III DĄBROWSKIE SPOTKANIA Z POEZJĄ ŚPIEWANĄ ZAMCZYSKO

eduko17