Od stycznia 2012 roku prowadzone są w gminie Dąbrowa warsztaty teatralne. Każdego tygodnia spotykają się tam ludzie zafascynowania teatrem i aktorstwem, a zajęcia pomagają im rozwinąć talent, przełamać wstyd, wykształcić możliwości techniczne (ciała, głosu oraz aparatu mowy). Jeżeli chcielibyście dołączyć do tej grupy i popracować z ZAWODOWYM AKTOREM – to czekamy na Was. Młodzież zapraszamy na zajęcia w PSP Chróścina, dorośli świetlica w Karczowie. 

W programie warsztatów zawierają się takie przedmioty jak: 

Etiudy (czyli elementarne zadania aktorskie) - to zdecydowanie kręgosłup naszych zajęć. Ćwiczenia te mają przełamać wewnętrzne blokady i w efekcie sprawić, że pozbędziecie się lęku przed publicznym zabieraniem głosu. Zakres tych działań jest nieograniczony: etiudy oparte na pantomimie, etiudy bez tekstu, z tekstem własnym lub literackim, pełna lub ograniczona improwizacja, sytuacje codzienne bądź zupełnie abstrakcyjne. A do tego zabawa, zabawa i jeszcze raz dobra zabawa!

Dykcja i emisja głosu - dzięki takim ćwiczeniom dowiecie się o istnieniu przepony i nauczycie się jej świadomie używać. Dodatkowo poprawicie pracę Waszego aparatu mowy i w konsekwencji Wasz głos stanie się mocniejszy, atrakcyjniejszy, a wymowa nienaganna i efektowna. A jedynie z takimi umiejętnościami można myśleć w przyszłości o pracy aktora, radiowca czy dziennikarza telewizyjnego.

Interpretacja tekstu (wiersza i prozy) – tak, aby mówiony przez Was tekst literacki brzmiał jak Wasz własny.

A dodatkowo: plastyka ciała, ruch sceniczny, praca nad emocjami i wiele innych elementów aktorskiego rzemiosła.

Do kogo skierowane jest nasze zaproszenie na zajęcia? Do każdego w wieku od 13 do 113 lat. Zobaczymy się chętnie z osobami, które miały już jakiś kontakt ze sceną (występy w szkole, w kółkach teatralnych itp.). Jednak szczególnie zapraszamy osoby, które takich zdolności dotychczas nie przejawiały. Talent znajdziemy u każdego i będziemy go efektywnie rozwijać.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zaprszamy do naszej galerii fotograficznej

3a

 

Sprawozdanie z działalności grup teatralnych działających przy GOKiR w Dąbrowie (za rok 2017).

W 2017 roku na terenie gminy działały 2 grupy teatralne:

1. Młodzieżowa grupa TEATRALNE ATELIER w Chróścinie. Od stycznia do czerwca grupa liczyła 6 osób. Po wakacjach skład grupy zmienił się w stu procentach. Od września pracujemy z zupełnie nowym składem – także 6 osobowym.

2. Grupa teatralno-kabaretowa złożona z dorosłych osób. Pierwsze zajęcia odbyły się 6 lutego 2017 roku. 3 osobowa grupa pracuje w Karczowie.

Spektakle i występy.
1. TEATRALNE ATELIER przygotowało spektakl dotyczący praw człowieka i zaprezentowało go dwukrotnie w czerwcu w ZS w Chróścinie. Pierwszy spektakl zagrano dla uczniów Zespołu Szkół, a drugi (27 czerwca) towarzyszył wernisażowi wystawy zdjęć uczestników projektu EDUKO. Na widowni zasiedli głównie dorośli widzowie (w tym władze gminy).
2. 29 listopada debiutowała grupa dorosłych. Premiera spektaklu „Małżeńskie MMA” odbyła się przy okazji andrzejkowego koncertu w Ciepielowicach.

Realizacja projektu „Człowiek to brzmi dumnie” w ramach programu EDUKO.

Od maja do końca września na terenie gminy realizowany był projekt, który łączył sztukę z problematyką praw człowieka. W ramach tego projektu odbyło się wiele działań teatralnych:
- Wszyscy uczniowie 6 klas Zespołu Szkół w Chróścinie (od 6. klasy szkoły podstawowej do 3. klasy gimnazjum) uczestniczyli w warsztatach teatralno-happeningowych. Każda klasa miała 4 godziny lekcyjne zajęć (w sumie 24 godziny). W ramach tych zajęć przygotowano 6 happeningów teatralnych i zaprezentowano je na forum całej szkoły. W zajęciach uczestniczyło w sumie 118 osób.
- W ramach projektu odbyły się również pozalekcyjne warsztaty teatralne dla chętnych uczniów. Były to 2 spotkania po 2 godziny każde. W zajęciach tych uczestniczyło ok. 10 osób.
- 27 wrześnie odbyło się otwarte szkolenie aktywizujące. W szkoleniu uczestniczyło
kilkunastu nauczycieli z całego województwa. Warsztaty miały charakter zajęć
praktycznych. Dotyczyły one zagadnień związanych z prowadzeniem młodzieżowych grup
teatralnych. W skład szkolenia wchodziły takie elementy jak: emisja głosy, dykcja,
elementarne zadania aktorskie, ruch sceniczny, wiersz, proza.

Warsztaty wakacyjne.
W ramach wakacyjnej akcji GOKiR w Karczowie odbywały się warsztaty aktorskie dla
dzieci i młodzieży. Raz w tygodniu spotykała się tam grupa 5 osób (głównie uczniów 4. i 5. klasy szkoły podstawowej).